Leden 2022: Ransomware u nás a ve světě

Leden 2022: Ransomware u nás a ve světě

Z praxe víme, že jak koncoví uživatelé, tak i mnohé velké korporace mají pocit, že pokud jim na počítačích běží antivirový systém, je vše správně zabezpečeno. Pravdu mají jen částečně. Antivirus je chrání pouze proti známým hrozbám. Těch je sice také dost, ale největší problém tvoří ty nové, neznámé. A proti nim bojují EDR systémy, jako je třeba naše ReaQta.

Z hlediska útoků nebyl první měsíc roku 2022 příliš klidný, což dokládají statistiky. Nejhůře na tom byl celosvětově Afghanistan, což je asi pochopitelné, protože po změně režimu se tam teď soustředí na jiné věci. Zajímavé je, že se do první desítky dostala i Čína.
V Evropě vévodily žebříčku Moldava s Ukrajinou.

Největší hrozbou byl Trojan-Ransom.Win32.Wanna, jehož základy jsou postaveny na stejném typu malwaru, jako je WannaCry. Tento malware zašifrovává soubory a složky. Pro distribuci se využívá zranitelnost SMB protokolů.

V Čechách se měl čile k světu  trojan-ransom.win32.Crypren.gen    
Tento typ Trojanu modifikuje data na počítači oběti tak, že je nemůže používat, nebo brání tomu, aby počítač fungoval tak, jak má. Jakmile má pod kontrolou všechna data, uživateli se objeví na monitoru požadavek o výkupné.

Více už v přiložených statistikách:

Ransomware celosvětově

Ransomware v Evropě

Nejčastěji užívaný malware celosvětově


 

Nejčastěji užívaný malware Čechy

Zdroj: Kaspersky cybermap


 



ransomware malware reaqta edr